Foursquare je skvělá geolokační služba, která nám dokáže vyhledat zajímavé místa po celém světě nebo pouze v našem okolí. Může se jednat například o restaurace, když máme hlad, nebo o významné památky, pokud zrovna cestujeme. Uživatelé k těmto místům doplňují různé fotky, komentáře a hodnocení, takže se jedná o velmi cenný zdroj dat. Podívejme se tedy, jak bychom mohli tato data stahovat pro vlastní použití.
Stručná příručka pro vývojáře najdeme na adrese https://developer.foursquare.com/, detailní příručka pak na https://developer.foursquare.com/overview/
Pozn.: Pro realizaci aplikace potřebujeme běžící webový server s podporou PHP. Můžeme využít buď vzdálený server, kam přes FTP soubory nahrajeme, nebo využijeme vlastní. Možná se vám pak bude hodit návod Instalace PHP na Mac OS X. Hojně pak v článku používám nástroj Composer, ale pokud nevíte co to je, přečtěte si článek Co je to Composer.
Výsledná aplikace je umístěna na GitHubu: https://github.com/vojtasvoboda/FoursquareDownloadExample
Komunikace s Foursquare
Komunikace s Foursquare probíhá pomocí API s REST architekturou a datový formát je JSON. Můžeme si zobrazit i seznam všech koncových bodů. Přistupovat můžeme buď z prohlížeče pomocí JavaScriptu, nebo ze strany serveru například pomocí PHP. Pro testování našich dotazů můžeme použít testovací rozhraní.
Autentifikace uživatele, který používá naší aplikaci, je řešeno přes OAuth2. Pro přístup naší aplikaci k API je také potřeba si vygenerovat ID a klíč (Secret). To získáme po přihlášení na stránce s našima aplikacemi.
Foursqaure poskytuje čtyři možnosti jak získávat data pomocí jejich platformy. Jedná se o:
Core API - poskytuje všechny možnost jako mají uživatelé na webových stránkách a v mobilní aplikaci (je dost pravděpodobné, že tyto rozhraní komunikují přávě přes Core API). Můžeme tak vidět historii nějakého uživatelé, oznámit jeho polohu, vidět jeho přátele, vyhledávat lokace a další. Každý z objektů (místo, tip, list, fotka, atd) má v rámci REST API svojí unikátní koncovou URL např. https://api.foursquare.com/v2/venues/40a55d80f964a52020f31ee3
Real-time API - pouze pro případ, že potřebujeme vědět, že se nějaký uživatel ohlásil v lokaci, kterou máme ve správě (např restaurace, nebo obchod s oblečením). V případě, že se uživatel ohlásí, nám Foursquare ihned pošle ping notifikaci. Vyžaduje od našeho serveru HTTPS na portu 443.
Venues Platform - podmnožina koncových bodů venues/*, která poskytuje databázi míst. Tyto koncové body jako jediné nevyžadují autentifikaci uživatele přes OAuth2. Hledání míst je definováno buď přesným místem (středobodem), nebo městem. Omezením je 5000 volání za hodinu a pokud budeme používat tyto data pro naší aplikaci, musíme uvést že pocházejí z Foursquare. Také jsou zde omezení ohledně uchovávání dat (např cachování). Oznámení o poloze mohou být uložena maximálně 24 hodin, uživatelská data maximálně 3 hodiny a ostatní data ne více jak 30 dní.
Merchant Platform - přístup pro manažery míst, pro správu speciálních bonusů, kampaní, tipů a informací o spravovaném místě. Umožňuje přístup pouze k lokacím, které máme ve správě.
Protože nespravujeme žádné místo, pojďme zkusit stáhnout seznam nějakých míst v okolí našeho bydliště.
Stahování míst z Foursqaure
Pro hledání míst tedy využijeme koncové body venues/*. Dostupné koncové body jsou:
- venues/search - vhodné pro hledání nejbližších míst, kde specifikujeme zaměření, nebo název lokace
- venues/explore - vhodné pro hledání populárních míst bez specifikace názvu
- venues/<VENUE_ID> - přístup ke konkrétní lokaci dle VENUE_ID
- venues/categories - kategorie míst
- a další které pro nás zatím nejsou zajímavé (venues/managed, venues/suggestcompletion, venues/timeseries, venues/trending)
Například pro hledání nejbližší sushi restaurace máme k dispozici koncový bod venues/search, takže cílová URL je:
Kde client_id a client_secret jsou vygenerované přístupové údaje pro naší aplikaci, parametr 'v' je datum kdy jsme naposled testovali aplikaci (podle tohoto data nám bude vrácena verze API), 'll' je střed vyhledávání a 'query' je vyhledávací dotaz. Volitelný parametr je locale určující jazyk vrácených výsledků. Ve výchozím nastavení je locale=en a další možnosti jsou (es, fr, de, it, ja, th, tr, ko, ru, pt, and id).
Zkusíme použít koncový bod venues/explore a vyhledat tak restaurace v okolí místa Praha, Anděl, která má souřadnice 50.071726, 14.402497. Dotaz na API bude:
https://api.foursquare.com/v2/venues/explore?ll=50.071726,14.402497§ion=food (plus navíc parametr oauth_token, kterým získáme doporučená místa přímo pro uživatele, kterému OAuth token patří). Tento dotaz lze přímo vyzkoušet v testovacím rozhraní. Místo parametru ll můžeme použít parametr near, který nastavíme na hodnotu 'Smíchov, Prague' a výsledek bude stejný. Dále můžeme měnit tyto atributy:
- radius - rozsah hledání v metrech, výchozí hodnota je 250 metrů
- section - specifikace kategorie, možnosti jsou food, drinks, coffee, shops, arts, outdoors, sights, trending or specials, nextVenues or topPicks
- query - dotaz kterým upřesníme dotaz, např sushi
- limit - počet vrácených výsledků, maximum je 50
- offset - stránkování v rámci vrácených výsledků
- a další
Protože chceme data stahovat strojově, hodila by se nějaká knihovna, která by se nám postarala o komunikaci a získávání dat. Foursquare přímo zveřejňuje seznam dostupných knihoven. Zkusíme použít tu první. Otevřeme terminál a hurá na to. Vytvoříme si složku dostupnou z našeho webového serveru, inicializujeme Git, Composer a přidáme závislost na vybranou knihovnu podle poslední dostupné verze na Githubu:
mkdir Foursquare
cd Foursquare
git init
composer init
composer require thetwelvelabs/foursquare:'0.2.*'
touch index.php
Pokud nemáte Composer, stáhnete knihovnu ručně a rozbalíte do nějaké složky v projektu. Dále si vytvořím soubor index.php, kde budu psát logiku aplikace. Rovnou si také přidám doplněk tracy/tracy pro lepší ladění kódu:
composer require tracy/tracy:'2.2.*'
Podle návodu na GitHubu si zkusíme zavolat koncový bod venues/explore (venues/search není ještě v knihovně implementován). Je potřeba trošku upravit soubor composer.json, aby se nám stáhnul také certifikát, který potřeba pro komunikaci přes curl, viz composer.json.
Získané místa dostaneme už přímo jako pole objektů stdClass(), nemusíme tak parsovat JSON. Data si můžeme vypsat příkazem:
\Tracy\Debugger::dump($venues);
Ukládání dat
Pro ukládání dat do databáze použijeme nějakou jednoduchou knihovnu, třeba dibi, kterou opět nainstalujeme přes composer:
composer require dibi/dibi:'2.2.*'
Vytvoříme si databázi a nastavíme přístupy v souboru index.php do pole $options. Skript pro vytvoření databáze jsem umístil do složky sql.
Protože data o místech nám z API přicházejí jako vícerozměrný objekt, ale databáze je pouze jednorozměrná (nemůže mít sloupce zanořené do jiného sloupce), musíme si data převést. Toto provedeme pomocí několika funkcí, které jsem umístil do souboru libs/functions.inc.php. Pokud máme nějaký parametr 'phone', který je zanořený do parametru 'contact', výsledný parametr bude 'contact_phone'.
Rovněž si specifikujeme pole $allowFields, kterým definujeme, které sloupce jsme v databázi vytvořili a lze tedy do nich ukládat.
Teď už jenom projdeme všechny získané místa pomocí cyklu foreach a postupně každé místo převedeme na pole $data, které uložíme do databáze. Pamatujme, že dle pravidel Foursquare bychom neměli ukládat data více jak 30 dní.
Poznámky pod čarou
1. ID místa se může měnit, ale staré ID vždy přesměruje na nové.
2. Cílem Foursquare je, abychom neukládali data získaná přes jejich API, ale používali jejich platformu, jako trvalý a opakovaný zdroj míst.